Měření rychlosti nebo kontrola známek: K čemu slouží mýtné brány

Mýtné brány měly být před dvěma roky prodány na šrotiště, nakonec ale slouží dál. K čemu se tedy bezmála po dvou letech používají? Čtěte v článku.

Materiál, který by mohl posloužit pro nové rámy pro dvoukřídlé brány, nakonec nebude. Mýtné brány totiž zůstávají na silnici a dostanou úplně nový úkol. Budou řidičům měřit rychlost.

Ztracená investice?

Rámy bez výplně sloužily jako výpomoc při vybírání mýtného. Sice měly skončit na šrotišti, ale místo toho budou sloužit k úplně jinému účelu. Nově budou řidičům měřit rychlost. Tento mýtný systém vybudovala a od ledna 2007 provozovala soukromá společnost. Tyto brány jsou ale už delší dobu v rukou státu. Původně se uvažovalo o jejich sešrotování, majetek v hodnotě 2,2 miliard byly využity při spuštění nového systému.

Z původně ztracené investice je tedy alespoň krátkodobá záplata. Soukromá firma, která nový systém od roku 2019 dále provozuje, staré brány totiž znovu využila. Aktuálně jich je v provozu minimálně padesát. Používají se především na dálnicích a silnicích první třídy. Další byly následně dostaveny, aby mohly být využívány pro měření rychlosti.

Kontrola dálničních známek

Mýtné brány jsou multifunkční. Nakonec by se tedy nemuselo jednat o zbytečnou investici. Ministerstvo dopravy totiž počítá, že konstrukce mýtných bran budou dále sloužit k dalším účelům. A to i v případě, že nebudou potřeba přímo na vybírání mýta. Ke konstrukci se připojí inteligentní dopravní systémy a využijí například k měření rychlosti nebo vysokorychlostní vážení kamionů. Brány tedy rozhodně naleznou široké spektrum využití, i když se dále nebudou používat k jejich původnímu účelu.

Kromě měření rychlosti by mohly být použity i k tzv. videotollingu. To je systém, který rozeznává poznávací značky vozidel a dopomáhá tak policistům se zasíláním pokud a dalšími problémy. Tímto způsobem by navíc bylo možné kontrolovat elektronické dálniční známky.