Ploty jsou nezbytnou součástí každého moderního domku

Výška plotu

Od svého plotu chcete, aby vám dodal nejvíce soukromí. A právě tento aspekt je určující pro zvolení celkové výšky plotu. Samozřejmě záleží na okolnostech – můžete si postavit dvoumetrový plot a následně zjistit, že pořád nemáte od sousedů pokoj nebo jeden a půl metrový plot, který bezpečně pokryje celou vaši zahradu, jelikož se přiléhající okolí svažuje do vašeho dvora. Neplýtvejte tedy penězi, časem a materiálem a zjistěte si dopředu, jaká výška je pro vás nejvhodnější.

Jak daleko od sebe postavit sloupky?

Maximální rozestup pro sloupky by měl být dva metry – doporučujeme ale méně, jinak by mohlo hrozit následné prohýbání plotu. Raději si dejte tu práci s kopáním – za pár let byste toho jistě začali litovat. Takže samozřejmě zde platí přímá úměra – čím víc sloupků, tím větší stabilita a síla celého plotu. Následnou rezervu si zajistíte vlastní šířkou sloupků. Nejlepší stabilitu vám zajistí minimálně tři horizontální ohradníky.

Jaký materiál?

Zde záleží na vašem finančním rozpočtu. Pokud máte zájem o levnější varianty plotů, poté doporučujeme plastové či drátěné – nicméně čím levnější, tím horší kvalita, samozřejmě. Tyto druhy plotů nejsou příliš odolné oproti tepelným či povětrnostním vlivům a samozřejmě ani také oproti případným zlodějům.

Větší efektivitu vám zaručí bezpochyby dřevěné, betonové či kovové ploty. ty jsou sice dražší ale o dost více vydrží. Vyjma dřevěných plotů, které musíte ošetřovat proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, další možnosti nevyžadují prakticky žádnou údržbu, a vyznačují se hlavně dlouhou životností. I z tohoto důvodu se staly kovové ploty k rodinným domům nejoblíbenějšími ve své kategorii.

A teď ta méně příjemnější část…

Samozřejmě jako i k jiným stavbám, ke stavbě plotu také potřebujete různá úřední potvrzení. Pokud bez něj postavíte plot na špatném místě či s nevhodnou výškou, budete nuceni tento plot strhnout. Vždy si raději oběhejte příslušné úřady, než abyste platili navíc ještě pokuty.