Havarijní pojištění a spoluúčast
Mít sjednané jen povinné ručení, to je velké nezodpovědnost. Pro řidiče je často nepředvídatelné, co se bude s vozem dít, můžete mít autonehodu způsobenou nepozorným řidičem, ale také zvěří, která vám nečekaně zkříží cestu. Vůz poškodil nějaký živel, třeba kroupy nebo padající větev ulomená prudkým větrem. Nepříjemným zjištěním také je, když vám vůz posprejuje nebo poškrábe nějaký vandal. Vždy je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění.
Krytí havarijního pojištění a spoluúčast
Při sjednávání havarijního pojištění je vždy vhodné zvážit veškerá rizika, jaká vašemu vozu hrozí. Pokud jich zvolíte málo, možná vás bude čekat nepříjemné překvapení. Tomu se snaží mnoho řidičů vyhnout a tak volí balíček All risk, který zahrnuje všechna rizika, tedy od havárie až po odcizení, živelné pohromy, vandalismus, neoprávněné využití automobilu a nákup nových dílů pro opravu vozidla. Pro řidiče s novými vozidly se vyplatí zvážit pojištění GAP, které chrání proti totální zkáze automobilu a může být zahrnuto v celkovém balíčku.
Velkou pozornost byste měli věnovat spoluúčasti. Co to vlastně spoluúčast je? Když dojde ke škodě, tak spoluúčast je částka, kterou zaplatíte ze svého a zbytek bude platit pojišťovna. Spoluúčast se vždy vyjadřuje procentuálně a obvykle to funguje tak, že čím větší je spoluúčast, tím menší částku za pojištění platíte. Platí to i naopak, čím menší je spoluúčast, tím je částka vyšší. Když zvolíte zbytečně velkou spoluúčast jen proto, abyste měsíčně platili menší částku, můžete být pak překvapeni v případě nehody, kdy budete velkou částku doplácet ze svého. V tuzemsku si většina řidičů volí spoluúčast kolem 5%. Jde o přijatelný poměr rizika a celkové ceny pojištění. Samozřejmě záleží i na dalších faktorech, tedy na tom, kolik si můžete dovolit každý měsíc do pojištění investovat a jaká jsou reálná rizika škody na vašem voze.